RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Tarikh : 25 September 2012
Hari : Selasa
Masa : 10.45 pagi – 11.45
pagi
Tahun : 4 Sentosa
Bilangan
Murid : 30 Orang
Umur : 10 Tahun
Tema : Kebudayaan dan
Kesenian
Tajuk
Pelajaran : Sambutan Hari Raya Aidilfitri
Hasil
Pembelajaran:
Fokus
Utama
1.1 berbual tentang sesuatu perkara berkaitan
kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi
dan nada yang sesuai.
Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar
dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
Fokus
Sampingan
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan
sebutan dan intonansi yang betul dan memahami petikan yang dibaca.
Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan
penekanan pada intonansi berdasarkan tanda baca.
Objektif
: Pada akhir pelajaran murid dapat;
i. Murid
dapat berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar dengan
menggunakan bahasa yang sesuai.
ii. Murid
dapat membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonansi
berdasarkan teks ‘Perayaan di Malaysia’.
iii. Murid
dapat membina ayat yang betul dengan menggunakan kata nama khas berdasarkan
teks ‘Pengalaman Di Hari Raya’
Kemahiran
Bahasa :
Kemahiran bertutur, menulis dan mendengar.
Sistem
Bahasa : Sistem ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk,
sebutan dan intonansi.
Ilmu : Bahasa Melayu, Kebudayaan
Nilai : Kesenian dan menghormati
budaya .
KBT : Kemahiran Berfikir,
Kemahiran belajar
BBM : LCD, komputer, teks cerita,
papan bual, model pelita dan ketupat,
video, powerpoint, kad ucapan raya.
Kemahiran
Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran
Berfikir : Membuat perbezaan, membuat inferens, dan kemahiran
mengkategori.
Kemahiran
Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.
.
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman
mereka mengenai perayaan yang terdapat
di Malaysia dengan cara berdialog dan membina ayat dengan menggunakan ayat
mudah.
LANGKAH MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
Set induksi
( 5 minit )
|
Video berkaitan “Hari Raya Aidilfitri”
|
i.
murid melihat video dan
menghayatinya.
ii.
murid diminta menceritakan
tentang perkara yang dilakukan sebelum dan semasa Hari Raya.
|
Ilmu:
Kebudayaan
KBT:
Kemahiran
Berfikir
BBM :
LCD
|
Langkah 1
(15 minit)
|
Papan Bual tentang gambar sambutan Hari
Raya Aidilfitri
·
Murid menceritakan suasana
dan semasa perayaan Hari Raya.
|
i. Guru memaparkan Papan Bual yang mengandungi
gambar-gambar semasa hari raya aidilfitri dan menunjukkan beberapa model ‘Pelita
dan Ketupat’ yang digunakan semasa hari raya aidilfitri .
ii.
Guru
dan murid berbual dan bersoal jawab tentang situasi gambar ,dan model ’pelita
dan ketupat’ semasa hari raya tersebut dengan menggunakan bahasa dan ayat yang
betul.
|
Ilmu:
Kebudayaan
KBT:
Kemahiran
belajar
BBM :
LCD, papan bual,
model pelita dan ketupat.
|
Langkah 2
( 20 minit )
|
Teks “Pengalaman Di Hari Raya”.
·
Membaca petikan teks
·
Menyenaraikan Kata-kata
nama am dan kata-kata nama khas
|
i. murid
diminta membaca petikan teks secara individu dengan kuat dan mengikut
intonansi serta gaya yang betul.
ii.
murid-murid lain dikehendaki
mendengar dan meneliti teks sambil memahami petikan tersebut.
iii.
Murid- murid kemudian
diminta membaca teks secara beramai- ramai.
iv.
Guru bersoal jawab dengan
murid.
v.
Guru meminta murid
menyenaraikan kata nama khas dan kata nama am yang terdapat dalam teks
‘Pengalaman Hari Raya AidilFitri’.
|
Ilmu:
Kesenian
KBT:
Kemahiran
Berfikir, Kemahiran belajar
BBM :
Teks “Pengalaman Di Hari Raya”, lembaran kerja
|
Langkah 3
( 15 minit )
|
Kad Ucapan Hari Raya Aidilfitri
·
Membuat kad ucapan
|
i. Guru
mengedarkan sekeping kad manila bersaiz kad ucapan kepada setiap murid.
ii.
Guru menunjukkan contoh
kad ucapan Hari Raya Aidilfitri untuk dijadikan pandukan kepada murid.
iii.
Murid dikehendaki untuk
menghias, menggunakan ayat atau bahasa yang betul dalam membuat ucapan hari
raya dan mewarna kad ucapan tersebut.
iv.
Hasil yang terbaik akan
dipamerkan di belakang kelas.
|
Ilmu:
Kebudayaan
KBT:
Kemahiran
belajar
BBM : kad manila
bersaiz kad ucapan
|
Penutup
( 5 minit )
|
Klip Video ‘Suasana Hari Raya’
.
|
i. Guru
memperdengarkan video klip lagu ‘Suasana Hari Raya’.
ii. Guru
bernyanyi bersama- sama dengan murid.
iii. Murid
dipilih secara rawak untuk menyatakan apa yang telah dipelajari hari ini.
|
Ilmu:
kesenian
BBM :
Lagu, LCD
|
No comments:
Post a Comment